Faculty & Staff

Grades K-3 (Wahsatch Campus)
Principal: Renee Henslee
Assistant Principal: Kathy Jones
Kindergarten
Sheryl Blondin, teacher; Danielle LeBlanc, assistant teacher
Kristin Harris, teacher; Judy Lewis, assistant teacher
Angela Rose, teacher; Liz Smithassistant teacher
Amy Stephens, teacher; Angela LongWing, assistant teacher
Catherine Warren, teacher; Laura Lewellen, assistant teacher
Tammy Wells, teacher; Rachel Pickett, assistant teacher (part-time)
Jana Hanni, 'Specials' teacher
 Grade 1
Becky Collier, teacher; Kari Mohni, assistant teacher
Yvette Deppen, teacher; Jessica Salas, assistant teacher
Mary Kelly, teacher; Elya Martinezassistant teacher
Jen Valenzuela, teacher; Kasi Sellers, assistant teacher 
Liz Wilson, teacher; Lauren Williams, assistant teacher
 Grade 2
Gina Blickenstaff, teacher; Kala Evans, assistant teacher
Tracy de Nieves, teacher; Scott Palmer, assistant teacher
Amanda Good, teacher; Deena Kaneakua, assistant teacher
Hannah Kinderwater, teacher; Emily Delaney, assistant teacher
Yuliya Schreib, teacher; Kalia Sprague, assistant teacher
Grade 3
Sara Colon, teacher; Anna Hoffman, assistant teacher
Ruth Donovan, teacher; Debbie Wisemanassistant teacher
Jennifer Sweet, teacher; Sue Knierimassistant teacher
Anne Winkler, teacher; Kris Schreckassistant teacher
Specials
Art: Emily Tigges
Music: Jan Lightfoot
Physical Education: Joe Wetters


Grades 4-6 (Corona Campus)
Principal: Renee Henslee
Assistant Principal: Jocelyn Nelson
Grade 4 
Racquel Dills, teacher
Dawn Khederian, teacher
Piper Rafal, teacher
Bethany Shuler, teacher
Matthew Capone (Latin), Deena Gerber (Science)
Grade 5
Samantha Carrigan, teacher
Matt Foster, teacher

Kirsten Hanson, teacher
Michelle Wingert, teacher
Allison Haar (Science)
Grade 6
Keisha Davis, teacher
Kristen Gates, teacher
Elizabeth Schalchlin, teacher
Deborah Stevenson, teacher
Katherine Jeppson (Science)
Grades 4-6 Assistants
Brendan CampagnaMaggi JohnsonChristina Loyo
Roxanna NelsonNancy Portillo, Tammy Van Zalen
 Specials
 Art: Jade GutierrezEmily Tigges
Instrumental Music: Frank Fyock
Music/Choir: Melissa Elser
Physical Education: Brent Fuqua, Michael McKinleySean Verdu
Michael McKinley (Math)


Grades 7-8 (Corona Campus)
Principal: Colin Mullaney
Assistant Principal: Tamara Gallagher
English
Sarah Betha (assistant teacher), Cindy Duff, Luke Eldredge (assistant teacher),
Rose Hunt-Mateo (assistant teacher), Jacqueline KolbBarrett Muth Kristina Thompson
History
Sarah Blais, Kari Miller (assistant teacher)Clint RandallLane Tande
Mathematics
Vic DallinHannah Harris, Thanh Ma (assistant teacher),
Cindy Motaei, Marcie Wegner,
 Nathan Woodroof
Science
Kathryn BriggsSarah Nupen, Kimberly Price
Latin
Natalie DaifotisKatie Regan
Arts
Art: Greg Custer
Instrumental Music: Frank Fyock
Choirs: Melissa Elser
Physical Education: Brent Fuqua, Jolene Schnake, Sean Verdu
Study Hall, Word Processing
Cathleen Arcuri
Academic Advisor
Holly Ellis


Grades 9-12 (Corona Campus)
Principal: Colin Mullaney
Assistant Principal: Jeff Fenton
English
Rachel Francis (assistant teacher), Harrison Jackson (assistant teacher)Michael Johnson,
Barrett MuthKim NewberrySoren Schwab, Carly Stevens
History
Sarah BlaisKevin Dick, Nathan HoepnerKari Miller (assistant teacher), 
Clint RandallChristopher Rivera, Chris Younger
Mathematics
Vic DallinStarla Deeds, Thanh Ma (assistant teacher),
Cindy Motaei, 
Matt VanWieren, Marcie Wegner
Science
Kyle BishopJon Downing (assistant teacher)Eric Haas
Cheryl Holling, Kimberly Price
Steven Riegel

Latin
Elizabeth Bowman, Natalie DaifotisMorgan Grey
Spanish
Taryn Spencer
German
Jasmin Versage
Economics
Nikia Newkirk
Arts
Art: Greg Custer
Art History: Jade Gutierrez
             Instrumental Music/Music History: Frank Fyock
Choirs: Melissa Elser
Physical Education: Brent Fuqua, Joleen SchnakeSean Verdu
Study Halls
Cathleen Arcuri
College Counseling
Jill Custer, Avery McGlenn
Librarian
Shannon Garrett


STUDENT SERVICES (Grades K-12)
Susan Novak, director of student services and special education
Cindy Beal, counseling
Laura Berry, nurse
Katrina Deans, special education paraprofessional
Georgia Eivinsinterventionist
Leslie Gray, instruction interventionist
Heather Emery-Hendrick, speech language pathologist
Genice Lehmkuhl, special education assistant
Lili Mueh, instruction interventionist
Sarah Pottenger, curriculum assistant
Bridgett Stone, special education teacher
Alexis Xenos, special education paraprofessional


OFFICE STAFF
Executive Assistant Sharon Pighetti
Building Secretaries (Grades K-3) Rene Francis
Marie Moore
Building Secretary (Grades 4-6)  Janice Campbell
Building Secretary (Grades 7-8)
Debbie Gard
Building Secretary (Grades 9-12)
Brigitte Jackson
Sheri Heath (office assistant)


SUPPORT STAFF
Athletic Director
Athletics Assistant
Dina Fuqua
Monica Gutierrez
Building Maintenance Staff Rich Padilla
Pat Agee
Business Manager
Business Office Assistant
Business Office Aides
Diane Borre
Crystal Levesque
Kerri Hall, CJ Munsey
Communications
Megan Thompson
Director of Elementary Instruction Kayla Matos
Director of Enrollment
Robin Nickel
Kristie Kehm (enrollment assistant)
​Director of Operations
Jeff Yocum
Director of Technology
Information Technology Assistant
Webmaster

Chris Gilkes
Erick Cruz Morales
Don Arcuri
Human Resources
Shaleen Prehm
Volunteer Coordinator
Kathy Kilimann